e-Motion:
אמנות אינדבידואלית

יצירתו של אריה אגמון

תכנות:
רם-און אגמון
כוכבית טבוך

טקסטים:
היידי דאן הלוי


e-Motion מביאה לעולם האינטראקטיבי-וירטואלי-מיתולוגי של Medea_ex ממד חדש של דימוי מטפורי וויזואלי. השימוש בדימוי הדיגיטלי המיוצר מתנועתה הפיזית של השחקנית החיה היחידה בתוך מחזה וירטואלי מגשר בין העולם הוירטואלי-דיגיטלי והממשי-מוחשי באופן חווייתי וייחודי.

על e-Motion
אריה אגמון, אמן וקולנוען ישראלי וותיק, מכוון את מבטו כעת אל העולם הדיגיטלי. בעל רגישות ייחודית להבעתיות שבתנועה ובצבע, אגמון מציע לנו מגרש משחקים חדש. e-Motion היא יצירה שמתחברת אלינו במקום הכי בלתי-אמצעי – תנועה כהבעה – ומזמינה אותך לחוות את התנועה בצורה חדשה; כנקודת חיבור אל עולם שלם של מורכבויות ואינטראקציות בין האדם לעצמו ולסביבתו.

המרחב נוצר על-ידי טכנולוגיה מזמינה ולא מורגשת שמטרתה לפתוח חלל. תנועות שנקלטות ומועברות על-ידי מצלמה קטנה אל תוכנת מחשב מפוענחות, מבוררות ומבודדות לאספקטים שונים של תנועה. כמו מראה, היצירה מעניקה לכל תנועה ממד של צורה ושל צבע, והדימוי הדיגיטלי – אם כצורה אנושית, ואם כצורה אבסטרקטית – מוקרן למסך בהשתקפות מרהיבה.

היצירה מכונה גם אמנות אינדבידואלית. האמן מספק את המסגרת, אך התוכן והמשמעות מתקבלים רק כשנכנס אדם לתוך החלל, שומע את המוסיקה או את קצב לבו, וסוגר את מעגל האינטראקציה. לרקוד למוסיקה? או בתגובה לדמות הצבעונית המופיעה מולך? להשתקף בצורה שקטה מול מראת הצבעים? או לשחק עם הדימוי ולחפש את הדמיון ואת השוני?

כך או אחרת, אתה הופך ליצירת האמנות.

אבל האם זה באמת אתה? מגרש המשחק הזה מעלה כמה אתגרים מעניינים בפני הצופים-משתתפים. מצד אחד, דרוש רק מעט אומץ לפתוח שיחה עם התנועה. מאידך, רבדים של משמעויות מתגלים בפני מי שיכול להפוך את השיחה לדיאלוג של ממש – לאינטראקציה שמשנה את הפרספקטיבה והתפיסה על היחס שלך לעצמך ולעולם הסובב.

האדם בוחר את רמת השתתפותו. אם ברמת הדימוי, כמשתתף-צופה, הוא ממקם את עצמו כחלק ממערכת קיימת. אותה מערכת יוצרת מהתנועה שלל של צבעים וצורות, ובכך מביעה את עצמה דרכן.

ניתן גם לבחור להיות משתתף-יוצר. להעניק תוכן ומשמעות למסגרת זו על-ידי השתתפות שמגיעה גם לרמת החוויה. לשים את כל המוכר והמובן מאליו בצד, להיפתח לגילויים ולהפוך את המערכת החלולה לחלל מלא בהבעה עצמית ובדיאלוג בין שווים אך שונים – בין האדם לבין הצבע והצורה, בין הרגע המצולם לבין התנועה המתגלה בין הרגעים.

e-Motion פוגשת את Medea_ex
העולם הוירטואלי של Medea_ex ממחיש את מלוא השפעת בחירותינו בהווה על עתידנו ועתיד ילדינו. כהאקרית, Medea ניגשת לתסריט עתיק-היומין – אך רלוונטי להחריד – כתוכנה שניתן לתקן אותה ולברואה מחדש. מיתוס שמתחיל עם הקרבות בשם אהבה גדולה שסוללות דרך אל נקמה חסרת-מנוחה בעקבות בגידה נוראה מתחבר אל המציאות הלא-וירטואלית שלנו ברמות רבות – מהאינדבידואלית ועד לקולקטיבית.

הבאת הסיפור אל העולם הוירטואלי מאפשר לקהל, שמשתתף בקביעת מהלך ההצגה, לבחון את המציאות היומיומית שלהם בצורה אחרת. מציאות שמשקפת אותנו, וגם מאפשרת לנו לשחק בה, לבחון אפשרויות חדשות ולקבל פרספקטיבה חדשה.

e-Motion, יצירה דיגיטלית ההופכת את התנועה לאמצעי הבעה, הנה מעגל של יצירה אינטראקטיבית בין האדם והמחשב. בשילוב e-Motion בעולמה של Medea_ex, אנו מקבלים ממד חדש של מציאות וירטואלית. כסצנה שמחברת בין העולם הממשי לבין העולם הוירטואלי – דווקא על-ידי דימוי דיגיטלי, e-Motion עושה תרגום לתנועה הפיזית של השחקנית בדומה לאופן שבו המחזה מתרגם את סיפור החברתי-פוליטי בימינו. ועל-ידי וירטואליזציה זו, שתי היצירות מזמינות אותך להפוך להיות יוצר של עולמך.


ד"ר אריה אגמון - ביוגרפיה
נולד 1938 בתוניסיה להורים איטלקים, והשלים לימודי תואר ראשון ושני בקולנוע בפריס. עסק במחקר מקיף על תולדות הקולנוע הישראלי, ועבד בטלוויזיה החינוכית כבמאי ומפיק משנת 1976 ובזמן הזה, כתב הפיק וביים מספר סרטים תיעודים ארוכים, ביים והפיק עשרות תכניות וכתבות.

עורך תערוכות של ציוריו משנת 1969 בפריס, אנגליה ובארץ.
מרצה לאמנות לקולנוע מזה שלושים שנה באוניברסיטת תל-אביב, אוניברסיטת חיפה, ובסמינרים ומכללות רבים.